KOLONOSKOPIE

O VYŠETŘENÍ

Kolonoskopie nebo také koloskopie je vyšetření tlustého střeva endoskopem, kdy vyšetřující lékař přímo pozoruje sliznici tlustého střeva. Přístroj se zavádí konečníkem a poté dále do tlustého střeva. Jde o vyšetření, které je pro zjištění event. změn v tlustém střevě nenahraditelné. V naší ambulanci provádíme také kolonoskopii ve vodní imerzi. Jedná se o vodou asistovanou kolonoskopii, při které se přes kolonoskop do střeva vhání tekutina a menší množství vzduchu, kvůli lepší průchodnosti. Pacienti u tohoto typu vyšetření cítí rovněž nepříjemné nadýmání, ale v porovnání s klasickou kolonoskopií uvádějí, že jim způsobuje až o 60% menší dyskonfort. Tato bezpečná kolonoskopická technika významne snižuje dyskonfort pacientů během vyšetření, potřebu a množství podané sedace.

Rentgenologické metody nejsou zdaleka tak přesné. Na vyšetření se musí pacient dobře připravit, střevo musí být při vyšetření prázdné. Před vyšetřením nebo během něho je možné podat pacientovi nitrožilně léky proti bolesti a na zklidnění. Při podání hypnosedativ, si pacient musí předem zajistit doprovod a odvoz z ambulance a 6 hodinové sledování druhou osobou v domácím prostředí, 24 hodin po aplikaci injekce nesmí pacient řídit motorová vozidla! Cena za injekci je 200 Kč.

Na našem pracovišti je možno podávat analgosedaci za monitorace rychlosti srdeční akce a krevního tlaku. Pacientovi je aplikována taková injekce, že pacient vyšetření téměř prospí /ne úplně!!!/ a následně si na vyšetření nepamatuje. Cena analgosedace je 500 Kč.
V případě, že požadujete analgosedaci, je potřeba o tom personál dopředu informovat. Složení injekce určuje vyšetřující lékař před výkonem po domluvě s pacientem na podkladě celkového zdravotního stavu pacienta. Po zavedení přístroje do konečníku vidí lékař, zda je pacient dobře připraven a pokračuje ve vyšetření. V průběhu celého vyšetření je nutné, aby měl pacient uvolněnou břišní stěnu a netlačil proti přístroji. V průběhu vyšetření i po něm prosím dbejte doporučení vyšetřujícího personálu. V případě nějakého nálezu odebírá vyšetřující lékař vzorky ze sliznice tlustého střeva k mikroskopickému vyšetření /odběr nebolí/, nebo přímo odstraňuje případný polyp /jde rovněž o bezbolestný výkon/.

Vyšetřující personál informuje pacienta v průběhu výkonu o nálezu ve střevě a po dokončení zákroku je každý pacient vyšetřujícím lékařem plně informován o případné diagnóze.

Vyšetření trvá 20 – 30 minut.

Je velmi vhodné, aby měl pacient s sebou doprovod a v den vyšetření si již neplánoval žádnou práci. Po vyšetření se pacient může normálně najíst. Komplikace u koloskopií jsou v současné době naprosto vzácné. Žádáme tímto všechny pacienty, aby v případě závažných chronických chorob nebo užívání léků, které ovlivňují krevní srážlivost, vždy informovali o těchto skutečnostech vyšetřujícího lékaře již před výkonem. Zatajením všech skutečností z osobní anamnézy může vést ve svém důsledku k ohrožení pacienta. .

PŘÍPRAVA

5 – 7 dní před vyšetřením

5-7 dní před vyšetřením neužívat Anopyrin, léky obsahující železo.  Léčbu Warfarin, Trombex, Plavix … upravit týden před vyšetřením po konzultaci s odborným lékařem. Pokud jste diabetik, informovat diabetologa o plánovaném vyšetření a o možné, následné úpravě léčby. Během celé přípravy pokračovat v užívání ostatních léků !!!  

5 dní před vyšetřením

Vynechejte z jídelníčku potraviny zanechávající ve střevě hrubé zůstatky, zrna či slupky, neomezujte však příjem stravy, denně vypít 2 litry tekutin.     

Vhodné potraviny:
Polévky: vývary se zavářkou z těstovin nebo rýže
Maso: dušené a vařené
Uzeniny: šunka, šunkový salám
Přílohy: těstoviny, rýže, vařené brambory:
Mléčné výrobky: bílý jogurt, sýry
Pečivo: bílé pečivo bez kmínu a máku, vánočka bez mandlí a rozinek
Nápoje: čaj, minerálka, voda, instantní káva          

Nevhodné potraviny: tmavé maso, klobásy, ovoce, zelenina, saláty, oříšky, bramborové lupínky, mák, vločky, müsli,  marmelády, koláče, mléko, džus, ovocné šťávy, celozrnné pečivo a těstoviny, tmavý chléb, lušteniny

1 den před vyšetřením:

Během celého dne můžete pít tekutiny: čirý bujón, nealkoholické nápoje, slabší instantní kávu nebo čaj (nápoj si můžete osladit, ale nepřidávejte si mléko!). Všechny tekutiny musí být čiré, protože nesmí obsahovat žádnou vlákninu.

Snídaně: bílé pečivo bez posypu, tekutiny /čaj, minerálka, instantní káva bez mléka/.                                                                                            Oběd: polévka – čirý bujón. 

Odpoledne:  V 17.00 hod si připravte první litr přípravku MOVIPREP (jedna kapsa A a jedna kapsa B zalijete 1 litrem nechlazené vody) a vypijte ho během jedné hodiny, každých 15 min 250 ml nápoje. Po 18.00 hod třeba ještě vypít ½ litru vody nebo čiré tekutiny! Po dopití přípravku MOVIPREP ucítíte pohyb střev jako při vodnatém průjmu. Zůstaňte proto v blízkosti toalety. Po dopití 1 l přípravku MOVIPREP, počítejte se dvěma hodinami během nichž bude MOVIPREP působit, dokud si půjdete lehnout. Lehnout do postele si můžete když přestanete chodit na toaletu (přibližně mezi 20.00 až 22.00 hod.)

V den vyšetření:

NEZAPOMEŇTE, NEJEZTE ŽÁDNÉ TUHÉ JÍDLO zůstávají nalačno, tekutiny /kromě mléka, džusu a kávy/ neomezujte, pít přestaňte 2 hodiny před výkonem, léky na srdce a tlak užít 1 hod před nebo 1 hod po užití přípravku MOVIPREP. Léky na cukrovku neužívejte, Inzulín a injekce Clexan, Fraxiparin ráno neaplikujte!!!

V 5.00 hod. si připravíte druhý litr přípravku MOVIPREP (jedna kapsa A a jedna kapsa B zalijete 1 litrem nechlazené vody) a vypijte ho během jedné hodiny, každých 15 min 250 ml nápoje. Po 6.00 ho třeba ještě vypít ½ litru vody nebo čiré tekutiny! Opět ucítíte pohyb střev jako při vodnatém průjmu, které ustanou po 1-2 hodinách.

Na vyšetření si s sebou vezměte ručník nebo osušku na přikrytí, při vodou asistované kolonoskopii je vhodné si přinést tričko na převlečení.

Po podání hypnosedativ/analgosedace je nutné mít předem zajišten doprovod a odvoz z ambulance, DOPROVOD MUSÍ BÝT PŘÍTOMEN V ČEKÁRNĚ!!! a 6 hodinové sledování druhou osobou v domácím prostředí!!!

24 hodiny po vyšetření není možné řídit motorová vozidla!!!

Po vyšetření je možno se normálně najíst, jen nic nadýmavého. V případě, že Vám bude odstraněn při vyšetření polyp, personál Vás bude o dalším postupu informovat.