Bolesti břicha, kdy se mám znepokojovat?

Každý z nás má zkušenost s občasnou bolestí břicha. Většinou dochází k samovolnému ústupu obtíží, bez nutnosti sledování nebo léčby. Pokud nedojde k samovolnému ústupu bolestí je nutné, aby stav vyřešil odborný lékař, buď chirurg nebo gastroenterolog. V rozhodování Vám vždy nejlépe pomůže Váš praktický lékař.

Lékař musí odlišit typ, lokalizaci a průběh bolesti:

• Bolesti tupé, neohraničené se například vyskytují u vředů žaludku nebo dvanáctníku.
• Bolesti pulzující bývají u žlučníkových záchvatů nebo močových kamínků.
• Stálé bolesti například při pankreatitidě.
• Oscilující bolesti s krátkými úlevami, často závislými od změny polohy pacienta, jsou charakteristické při střevních kolikách.

Velký diagnostický význam má i vyzařování bolesti.

• Biliární kolika – bolest vyzařuje pod pravou lopatku.
• Bolest při pankreatitidě je pásovitá a vyzařuje pod levou lopatku.
• Bolest při “prasknutí” vředu žaludku je prudká a výrazně omezuje dýchání pro deskovité napnutí svalů břišní stěny.
• Příznaky jsou obdobné jako při zánětu slepého střeva, jen lokalizované v levé střední části břicha. Jsou typické pro divertikulitidu Sigmy atd.

 

Ale pozor, příznaky, které se projevují u dospělé populace se výrazně liší u dětí a starších pacientů. U dětí jsou obtíže častěji doprovázeny zvracením, rychlejším vývojem zánětu a výraznějšími příznaky. U starších osob naopak bývají příznaky nevýrazné, a to nejen kvůli častému užívání léků proti bolesti, ale také pro celkovou oslabenost a menší výkonnost imunitního systému.

Je to složité a proto se to pokusím zjednodušit. Jaké jsou tedy varovné příznaky bolesti břicha které by nás měly přivést lékaři?

1. Bolest, která se zintenzivňuje, zvláště pokud je spojená se zvýšením teploty. Vyžaduje bezodkladnou návštěvu nejbližší chirurgické pohotovosti. Po vyloučení, že se nejedná o stav vyžadující operaci, je nejvhodnější provést USG břicha (sono břicha). Je to velmi dostupná modalita, která Vás nezatěžuje RTG zářením. Je možné jí provést i v těhotenství.

2. Bolest, která se vyskytuje opakovaně, je spíše obtěžující než alarmující a příčina jejího vzniku není jasná. V tomto případě je nejlepší obrátit se na gastroenterologa nebo praktického lékaře, který určí další vyšetřovací postup směřující k odhalení příčiny, jako například gastroskopii (vyšetření horní části zažívacího traktu) nebo kolonoskopii (vyšetření dolního zažívacího traktu). Nejčastěji však lékař volí jako první vyšetřovací metodu sono břicha tedy ultrazvukové vyšetření, které je pro pacienta velmi komfortní a nezatěžující. Toto vyšetření nejlépe provede gastroenterolog.

3. Bolest břicha, která je spojená se změnou vyprazdňování. Změnou může být zácpa nebo průjmem, který se buď epizodicky opakuje nebo neustává do 14 dní. V takovém případě je vhodné navštívit praktického lékaře.

4. Bolest spojená s nechtěným hubnutím, kdy je pokles hmotnosti větší než 10 % původní váhy za půl roku nebo 5 % za měsíc. V takové situaci je vhodné navštívit gastroenterologa.

5. Bolest známé příčiny, kterou neumíme vlastními silami ovlivnit. Navštivte praktického lékaře.

7. Jakákoliv bolest vyžadující opakované podání léků. Navštivte praktického lékaře.

8. Náhle vzniklá bolest, která neustupuje. Takový stav řeší chirurg.

Je třeba si uvědomit, že bolest v jakékoli podobě je varovným signálem organismu a její rozlišení je velmi komplexní a komplikovaný proces, proto patří vždy do rukou lékaře.

Autorem textu je MUDr. Peter Slezák

Nezapomínejte na prevenci

Mám zájem o preventivní prohlídku