DIETA

střevní záněty

 Dieta při nespecifických střevních zánětech

/ulcerózní kolitida a Crohnova choroba/

 

Není nutná žádná přísná dieta. Dříve doporučované přísné diety se nyní již tak nepreferují. V klidovém stadiu udrží remisi onemocnění současné velmi kvalitní léky. Strava se má podávat v menších dávkách častěji denně /5-6x/. Strava by měla být energeticky plnohodnotná.

Abstinence by měla být téměř absolutní. Alkohol dráždí celý zažívací trakt. Zvláště jsou nevhodné destiláty.

Příjem tekutin by měl denně činit 2-2,5 l /není-li omezení z důvodu jiné choroby/. Je dobré oddělit příjem tekutin od příjmu tuhé stravy.

Vhodná je bezezbytková strava – na rozdíl od běžně doporučené racionální diety je dobré ze stravy vyloučit potraviny, které obsahují nestravitelnou vlákninu. /Na to jsou v literatuře rozdílné názory, z klinické zkušenosti uvádím tento názor/.

Vhodné je omezení dráždivých a kořeněných jídel.

Omezení příjmu cholesterolu v potravě platí i u těchto diagnóz. /Nevhodné jsou vajíčka, větší množství živočišných tuků, olejovky, vnitřnosti/.

Doporučují se potraviny se zvýšeným obsahem bílkovin, s dostatkem železa, hořčíku, vápníku a vitamínů C a B.

Strava by měla být pestrá, ale přísně individuální, to znamená, že pacient by měl jíst ty potraviny, o kterých ví, že mu nedělají obtíže, naopak potraviny, které obtíže v minulosti působily by měl vynechat.

Při změně dietních návyků by se měl pacient obrátit na svého lékaře.

V době akutního zhoršení /relapsu/ choroby je často nutná absolutní dieta s hospitalizací a podávání výživy ve formě infusí.